Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

Detalii de la desfasurarea concursului

Vineri, 20 mai 2016, s-au desfăşurat lucrările Cercului ştiinţific studenţesc Dumitru Barbulescu aflat la

ediţia a 4-a. Au participat 14 echipe coordonate de cadre didactice ale Departamentului de Măsurări

Electrice şi Materiale Electrotehnice, cu urmatoarele teme:

  1. Sistem hardware si aplicație WEB interactivă pentru monitorizarea unei clădiri – Alexandru Osman, an III – Informatică (A.I. Cuza), Lucian Airinei, an IV SA
  2. Brat robotic telecomandat – Gavrilescu Raducu , an IV IAIE
  3. Statie meteo pentru meteorologia straturilor atmosferice superioare – Spoiala Dimitrie, an VI SIMM
  4. Sistem de ghidare pentru vehicule autonome – Ursache Victor Damian an IV IAD
  5. Sistem de monitorizare a activitatilor fizice – Andries Cristian –an IV IAIE, Burlacu Lucian – an IV EEC, Vantur Antonel –an IV IAIE
  6. ARt – aplicație Android pentru comunitatea artiștilor din Iași – Daniel Dămoc, an III SA, Alexandru Mandric, an I EL
  7. Electro4Motion – VehiculautonomrealizatpentruCompetițiaElectroMobility@Continental – Daniel Grigorescu, Sergiu Balcan, Ovidiu Popa, an III, SA
  8. Tester de concentratie alcoolica din aerul expirat cu transmiterea rezultatului la distanta prin GSM -Alexandru Cuţuhan, an IV EEC
  9. Stand educational de tip laborator virtual pentru studiul regimurilor de functionare a motoarelor de curent continuu – Andrei Mudrag, an IV EEC
  10. Metrica pentru evaluarea expunerii la campuri electrice si magnetice de joasa frecventa – Ana-Maria Iordache, Ana-Maria Botezatu, Felicia Pirju, an IV IAD
  11. Dealing with the harmonic distortions produced by an electric arc furnace – Andrei Ciobanașu, an IV EEC
  12. Accelerator magnetic liniar – Panaite Stefan Marius şi Grigoraş Dimitri, an II, EL
  13. Asigurarea consumatorilor electrici – Vrînceanu Ioan – Vlăduţ, Panaite Ciprian, Roman Andrei an II EPAE
  14. Tehnologii Java utilizate pentru monitorizarea standurilor de lucru din laboratoare – Mihai Alexandru, an IV IAIE

Comisia de concurs a apreciat lucrările studenţilor ca fiind deosebite, iar stabilirea câştigătorilor a fost o

misiune deosebit de dificilă, dată fiind calitatea ridicată a realizărilor şi prezentărilor. Astfel, clasamentul

final a fost următorul:

Premiul I

  1. Andries Cristian, Burlacu Lucian, Vantur Antonel
  2. Alexandru Cuţuhan

Premiul II

  1. Spoiala Dimitrie
  2. Panaite Stefan Marius, Grigoraş Dimitri

Premiul III

  1. Andrei Mudrag
  2. Mihai Alexandru
  3. Daniel Grigorescu, Sergiu Balcan, Ovidiu Popa

Mentiuni

  1. Alexandru Osman, Lucian Airinei
  2. Gavrilescu Raducu
  3. Ursache Victor Damian
  4. Ana-Maria Iordache, Ana-Maria Botezatu, Felicia Pirju
  5. Andrei Ciobanașu
  6. Daniel Dămoc, Alexandru Mandric
  7. Vrînceanu Ioan – Vlăduţ, Panaite Ciprian, Roman Andrei

Smabata 21 mai, orele 9.00 a avut loc festivitatea de premiere in sala de conferinte D. Hurmuzescu.

Premiile au fost asigurate prin bunăvoinţa Companiei Focality, a cărui reprezentant, dl. director Gabriel Mardarasevici a fost prezent la premiere şi prin suportul asociaţiei alumni Setis.

Poza3 Poza4 Poza5 Poza6 Poza7 Poza8 Poza9 Poza10 Poza11 Poza12 Poza13 Poza14 Poza15

Locuri de Muncă

Știri și noutăți

Umor Academic

  • Intrebare nevinovata

    Reporterul catre decan: – Cam cati studenti invata in facultatea dumneavoastra? –...
  • ________________________________

  • Daca nu-ti cunosti profesorii

    Studentii aveau examen dar, nemergand la cursuri, bineinteles ca nu-si cunosteau profesorii....
  • ________________________________